BiR MEKAN, BiR iNSAN

Manevi değerimiz Seyyid Burhaneddin Hz.

BiR MEKAN, BiR iNSAN

Kayseri’nin geçmişten buyana en önemli manevi değerlerinden olan Hz. Mevlana’nın hocası Seyyid Buhaneddin Hazretlerini tanıtacağız. Vuslata giden yolda, İlime kendini adayan yüzlerce hafız ilim adamı yetiştiren SEYYİD BURHANEDDİN HZ. kimdir? Ne kadar tanıyoruz? Gereken önemi veriyormuyuz? Tanıtımı için neler yapılması gerekiyor? Yazarımız OSMAN ÖZENÇ bizlere anlatacak...

Kayseri’nin Selçuklu döneminden zamanımıza kalan tek mezarlık, Mevlânâ’nın hocası Seyyid Burhâneddin Hazretleri’nin medfûn bulunduğu Seyyid Burhâneddin Mezarlığı’dır. Seyyid’in şimdi üzerinde bulunan Türbe II. Abdülhamid döneminde vakıf bütçesinden inşâ ettirilmiş, padişah buraya bir halı ile bir avize hediye etmiştir.
Mezarlıkta Selçuklu-Beylikler ve Osmanlı dönemine ait bir çok mezarlar bulunmaktadır. 1960’lara kadar buraya defin yapılmaya devam edilirken Kayseri Belediyesi definleri durdurmuş ve Türbe ve etrafı hariç mezarlığı kaldırmaya teşebbüs etmiştir.
Bu sebeple birçok tarihi mezar taşları toplatılmış ve bunlar sonradan Müzeye nakledilmiştir. Ancak Anıtlar Kurulu, belediyenin bu kararını durdurmuş fakat mezarlık harabe hâline gelmiştir. Yeni Kayseri Büyükşehir Belediyesi, mezarlığı ve Türbe çevresini tanzim ederek mezarlığın bu perişanlığını gidermiştir. Belediye tarafından 1954 yılında yapılan yeni (asrî) mezarlığa defin yaptırılmaya başlatılmış ve bu mezarlık o gün, bu gün kaderine terkedilmiştir.
Mezarlıkta hâlâ incelenecek çok miktarda tarihi mezarlar ve mezar taşları bulunmaktadır. Türbe içerisinde ve avluda babadan oğula geçmek üzere son dört Kayseri Mevlevîhânesi’nin Süleyman Türabi, Ahmet Remzi, Süleyman Ataullah ve büyük şair ve yazar Ahmet Remzi Dede (Akyürek)’nin mezarları bulunmaktadır.
Peki Türbe’nin ve mezarlığın şimdiki hali nasıl?
Bu yazıyı hazırlamadan önce türbeyi ziyarete gittim orada bir görevli aradım  amacım bir takım sorular sormaktı; 
Bu mezarlık kaç yıllık bir mezarlıktır. Selçuklu döneminden kalma bir mezarlık mıdır ?

Burada başka kimler yatmaktadır yatanlar hakkında bir bilgi var mıdır?

Mezarların başlarında kime ait olduğuna dair mezar taşları neden yok? 
Bu türbe ve mezarlık hangi kurumun tasarrufu altındadır?
Maalesef orada bir yetkili bulamadım.  Önceki yıllarda orada Seyyid Burhanettin Hazretlerini anlatan kitaplar vardı.  Şimdi bir broşür bile yok.  Özellikle Kayseri dışından ziyarete gelen misafirlerin eline verebileceğimiz  şehrimizin manevi değerlerini anlatan bir eser olmalı.
 Ayrıca belirttiğim gibi ciddi bir kültürel yozlaşmanın içerisindeyiz ve bu gibi kıymetli şahsiyetler bu yozlaşmanın panzehridir  ama bunu böyle değerlendirmeyi başarabilirsek. 
 Bu konuda birkaç önerim olacak! 
1- Osmanlı, ve Selçuklu tarihini bilen toplumun her katmanından gelen ziyaretçileri tatmin edecek bir bilgi ve irfana sahip, gençler ile iyi diyalog kurabilen bir görevli bulundurulmalıdır.
2- Önce türbenin içinde bulunduğu mezarlıkta bulunan kırık dökük parçalanmış mezar taşlarının restore edilmesi gerekir.  
Bu mezarların içinde yatan diğer kıymetli şahsiyetlerin hakkında bilgilerin olduğu hem kitapçık olmalı hem de o şahsiyetleri kabirlerinin başında bilgiler veren levhalar bulunmalıdır.
3- Mezarlığın içinde bulunan yolların üzerine milli ve dini değerlerimizi anlatan levhalar led ekranlar yapılarak gelen ziyaretçilere farklı bir atmosfer sunulmalıdır.
4- Kayseri İl Müftülüğünde 550’den fazla şehir merkezine yakın din görevlisi var.   20’den fazla İmam Hatip Okulu ve yüzlerce hafızlık yapan talebemiz var.  Sıra ile bu imam, öğretmen, öğrenci ve hafızlar Kur-an tilavet edebilirler. ( Bu gönüllülük esasına dayalı olarak organize edilebilir.)
5- Tüm mezarlıkta duyulacak şekilde bir hoparlör sistemi kurulup Kur-an tilaveti yapılabilir. Böylece genç ergenlerin taşkınlıklarının önüne de geçilmiş olunur.
Bu tavsiyeler sadece türbe etrafı içindir yapılacak olanların tamamı değildir 
Devletimiz 2020 yılını Seyyid Burhaneddin yılı yapmayı kafasına koyarsa ise en güzelini yapar ve devletimizin bu kıymetli şahsiyetlere borcu vardır.
  Türbeyi süpürmek ile iş bitmez...

Seyyid Burhaneddin Hazretleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı MEHMET 
ŞERİF GÜNDÜZ: SEYYİD BURHANEDDİN HAZRETLERİNi 
ANLAYABİLMEK 

1978 yılında “teknik liseyi”  okumak için Batman’dan Kayseri’ye gelmiş, Kartal Endüstri Meslek Lisesine kaydımı yapmıştım. Okula gelip gittiğimizde mezarlığın önünden geçerken Fatiha ile İhlas-ı Şerif okur; kabristan ehline hediye ederdik. Bir gün arkadaşın biri ile mezar taşlarında yazıları incelerken mezarlığın “ne kadar eskilere gittiğini” sorduğumda “çok eskilere gittiğini” söylemişti. Merakla  “ne kadar eskilere!..” deyince “taa... Hz. Mevlana zamanına gittiğini ve hocası Seyyid Burhaneddin Hz. burada medfun bulunduğunu” söyleyene kadar, ben Seyyid Burhaneddin Hz. ismini duymamıştım. O zaman 15-16 yaşlarındaydım. “Mevlana Hz. hocası” ifadesi beni heyecanlandırmış, O’nu ve döneminin “eğitim anlayışını” araştırma “merakı” uyandırmıştı.  Tam 40 yıl sonra... 2018 yılda, Kayseri Cumhuriyet Meydanında 100 kişiye Seyyid Burhaneddin Hz. sormuş;  10 kişi “tanıdığını”,  90 insanın ise “çok bilmedigini” söylemişti.Yılların geçmesi “tanımaya aynı katkıyı” sağlamamıştı. Türbe de hafızların “Kur’an tilavetleri”, rehberlerin gelen ziyaretçilere “doğru bilgi” sunmaları,  talebe yetiştirme anlayışında  “nefis terbiyesinin” nazarlara  verilmesini hayal etmek bile insanı heyecanlandırıyor.  Hazreti “anlayabilmek” için yapılması gereken çok şey var! 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4