RAMAZAN’I RUHUNA UYGUN YAŞAYALIM

Ramazan’ın “ramadi” kökünden gelen “Yaz sonunda ve güz mevsiminin başlarında yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur” anlamı ve yine “ramd” mastarından türeyen “Kılıcı veya ok demirini inceltip keskinleştirmek için iki yalçın taş arasına koyup dövmek” gibi anlamları bulunmaktadır.

Ramazan bizi değiştiren ve dönüştüren, kul olma bilincimizi, insan olma şuurumuzu yenileyen bir aydır. Ramazan rabbimizin bir çağrısıdır. Ramazan bizi barış yurduna davet etmek için gelir. Ramazan bizi iyilerden kılmaya, bize iyilik getirmeye, iyiliği yeryüzünde egemen kılmamıza yardımcı olmaya gelir. Ramazan bizleri unuttuğumuz ihmal ettiğimiz güzel hasletleri hatırlatmaya, yeniden kazandırmaya gelir. Ramazan tıpkı anlamında saklı olan yeryüzünü tozdan kirden temizleyen yağmur gibi bizi günahlardan kirlerden arındırıp ruhumuzu tertemiz yapmak için gelir.

Bize kendimizi, Rabbimizi, yanı başımızda varlığının farkında olmadığımız kardeşimizi, annemizi, babamızı, komşumuzu, ailemizi, unuttuğumuz her şeyi bize hatırlatmaya gelir. Ramazan Kur’an ahlakı ile ahlaklanmayı ve bunu bütün bir yıla yaymamız için gelir.

Ramazan, içinde yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim inmeye başladığı için değerlidir. Kur’an, Kadir Gecesi inmeye başladığı için Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Kur’an Peygamber Efendimiz Muhammed (SAV)’e indiği için Allah’ın habibidir, hatemül enbiyadır. Kur’an bu ümmete indiği için bu ümmet Allah katında değerlidir. Bütün kıymetlerin kaynağı olan Yüce kitabımız ve Peygamber Efendimiz (SAV) güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmişlerdir. İşte Ramazan, insanın kullanım kılavuzu ve yaşam rehberi olan bu iki kaynağa, asırlar öncesinden bizlere gönderilen Kur’an mesajını bir kez daha anlamaya çalışma, Peygamber Efendimiz Muhammed (SAV)’i kendimize yeniden rehber edinme vaktidir. Ramazan, sadece midemize değil, sözümüze, gözümüze, gönlümüze, aklımıza bütün benliğimize sahip çıkma oruç tutturma vaktidir. Başta kendimiz olmak üzere ailemize, sevdiklerimize, toplumumuza yenilenme fırsatı verir. Ramazan’ın bu güzel atmosferini iyi değerlendirmek, ruhuna uygun yaşamak gerekir.

Ramazan Bayramı Ramazan’da ibadetle, sabırla, kazanılan güzel hasletlerin sevinç ve mutluluğudur. İşte Ramazan bayramı bu sevinç ve mutluluğu içimizde hissederek tüm gönüllere, tüm evlere yaymak için güzel bir fırsattır.

İki yılı geçkin süredir dünyayı ve ülkemizi etkileyen Covid-19 pandemi süreci nedeniyle akrabalarımızdan, eşimizden dostumuzdan uzak kutlamak zorunda kaldığımız bayramların bu yıl son bulmasını, ailelerimizle, sevdiklerimizle birlikte doya doya yaşayabileceğimiz bir bayram olmasını diliyorum. Bu bayramı dostluğun, kardeşliğin, akrabalığın, birlikte olmanın kıymetini idrak etmek için fırsata çevirelim.

Rabbim bu kutlu zaman dilimini en güzel şekilde değerlendirmeyi Kadir Gecesi’nin kadrini bilmeyi ve bayrama erişmeyi tüm Muhammed Ümmetine nasip etsin… Şimdiden tüm Diyanet camiasının, yurttaşlarımızın ve gönül coğrafyamızın Kadir Gecesini ve Ramazan Bayramını tebrik ediyorum. Allah’a emanet olun…

İrfan KAŞIKÇIOĞLU Diyanet-Sen Genel Başkan Yardımcısı

YORUM EKLE

banner4