NEFES ALIYORUM ÖYLEYSE MUTLUYUM ?

Birçok insan mutluluğu, burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar...
~ Friedrich Nietzsche ~
Mutluluk dışarıda değil kendi içimizdedir. Mutluluğu kendimiz oluştururuz. Kaç yaşında olursanız olun küçücük şeylerden keyif almasını becerebiliyorsanız mutlu birisiniz demektir. Kimseye özenmiyorsanız ve  sadece  sahip olduklarınızla mutluysanız , sizden şanslısı yok bana göre. Hele de Mutlu ve huzurlu bir ailede sevgi ile büyütülmüşseniz kimseler sizi yıkamaz mutluluğunuza gölge düşüremez.  
Benim de en büyük şansım ailem elbette. Hayata pozitif bakabiliyorsam ,çevreme neşe dağıtabiliyorsam bunun baş mimarı ailemdir. 
Ve sonrasında ise hayattan öğrendiklerim.
Şimdi size kendi mutluluk formülümü vereceğim 
Yıllardır çalıştığım hastane  sayesinde mutluluğun önce vucud sağlığında olduğunu sağlığımız yoksa hiçbirşeyimiz olmadığını ve aslında benimde elimdeki en değerli hazinenin sağlığım olduğunu öğrendim. Şayet sağlığınız varsa halledemeyeceğiniz üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir güçlük;  hayal edipte başaramayacağınız hiç bir başarı olmadığını göreceksiniz sizde.
Herşeye üzülmeyi bıraktım artık ; çünkü hiçbir üzüntü sonsuza kadar sürmüyor.Sizde düşündüğünüzde geçen zaman zarfında neler için kendinizi yıprattığınızı ama artık bunların hiçbirini hatırlamadığınızı çok geride bıraktığınızı fark edeceksiniz.
Para bugün sende yarın bir başkasındadır.Bu yüzden paranın  sadece araç olduğuna inanıyor ,para ile mutluluk olmayacağını biliyorum. Neden daha zengin değilim diye üzülmüyorum. Etrafımdaki  dostlarımın sadece çok param var diye bana saygı göstermediğini bu sebeple  beni sevmediğini,  sadece ben olduğum için  FEYZA olduğum için yanımda olduklarını biliyorum. Ve sadece beni ben olduğum için seven  insanları yakınımda tutuyorum artık.    Düşündüğünüzde çok paraya sahip olduğu halde kendinden nefret edilen hatta öldüğünde bile arkasından beddualarla yolcu edilen insanları hatırlayacaksınız. Ve sahte ve menfaatçi dostlar yerine gerçek dostlarım olsun diyeceksiniz. 
Aza kanaat etmeyi biliyor küçük şeylerle mutlu olabiliyorum. Bahçeme ektiğim bir çiçekten,keyifle bindiğim bisikletimden,zaman zaman içtiğim nargilemden herşeyden mutluluk çıkartabiliyorum. Çocuğunuza ufak şeylerden keyif almasını öğretirseniz , ona büyük bir servet bırakmış olduğunuzu göreceksiniz.
Kimseden daha güzel değilim diye üzülmüyorum, kimseyi kıskanmıyorum,kimseyi kendime rakip seçmiyorum,kimsenin yerinde olmak istemiyorum,kimseyi taklit etmiyorum, kibirden uzak duruyorum .
Kendimle barışık olmayı tercih ediyorum. Hırsın insanı yiyip bitirdiğini biliyorum.Hep daha fazlasını istemiyorum. Bu yüzden kendi ile barışık, egosuz insanları çok seviyorum.  Siz de Neden diye sorgulamaktan vazgeçtiğinizde; Neden kızım yok, neden param yok, neden evim yok, neden daha güzel değilim gibi  hastalıklı düşünceleri bıraktığınızda aslında ne kadar mutlu olduğunuzu göreceksiniz.
Paylaşmayı seviyorum, etrafını kene gibi sömüren bencil insanlardan kaçıyorum. Eskiden her yüzüme güleni bağrıma basarken şimdilerde  daha temkinli davranıyor , gerekirse mesafe koymayı samimiyet dozumu ayarlamayı becerebiliyorum.Beni üzen enerjimi sömüren bana mutsuzluk veren insanları düşünmeden hayatımdan çıkarıyorum.  Bunu yapabildiğinizde kimsenin sizi üzemediğini fark edeceksiniz sizde.
Hoşgörülü olmayı tercih ediyorum, hayata pozitif bakabilen ve hep gülen yüzüyle hatırlanan kişi olmak  istiyorum. Ama bunu yaparken kimseyi güldürüp eğlendirmek zorunda olmadığımı ,kimsenin sahte sevgisine ihtiyacım olmadığını da biliyorum. 
Bazı insanlar girdiği her ortamda  mutluluk yaratırken  bazıları ise oradan uzaklaştığında mutluluk  yaratırmış .Ben girdiği ortama mutluluk verenlerden olmayı tercih ediyorum her zaman.
Yokluğunda özlenen ,aranan kişi olmaktan güzel bir duygu olmadığını , bıraktığı güzel ayak izleri ile hatırlanmaktan daha değerli bir şey olmadığını  biliyor ve ona göre yaşıyorum. 
Belki bir melek değilim ama ardımdan yaptığı kötülüklerle değil iyiliklerle anılan kişi olmayı tercih ediyorum. Sizde böyle davranabilmek için özel yeteneklere ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.  
Hedeflerime ulaşmak için kimseden beklenti içine girmiyorum. Hayatımda elde ettiğim  her şeyi  emek vererek tırnaklarımla kazanmanın mutluluğunu iliklerime kadar hissediyor , elde edeceğim dünyalık menfaatler için kendi şahsi değerlerimden hiçbir zaman  ödün vermiyorum. Kimseye eyvallahım yok kimse benden daha değerli değil düsturuyla yaşıyor ; insan isterse sağlam adımlarla yoluna devam edebilir diyorum. Kimsenin sizi yıkmasına yolunuzu kesmesine izin vermediğinizde dünyanın en mutlu insanı olduğunuzu göreceksiniz.
Yaptığım işten keyif almasını becerebiliyorum, işimi severek yapıyorum.
Acıdan beslenen bir melankolik olmak yerine kendi ile barışık biri olmayı tercih ediyorum. Kendinize acımayı bırakıp elinizdeki değerleri düşündüğünüzde aslında ne denli mutlu olduğunuzu fark edeceksiniz sizde . Şayet zor zamanlar geçiriyor , sevdiklerinizi kaybetmekten dolayı acı çekiyor ya da gelecekten korkuyorsanız, hayatın sadece şimdiki zamandan mevcut olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ömür dediğin bir gündür o da bugündür. Tüm düşünce ve hatıralarınızı bugüne uyarlayın. Böyle yaparak  geçmişe ait tüm acılarınız, geleceğe dair tüm endişeleriniz uçup  gider ve siz de  mutluluğu yakalayabilirsiniz belki de.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Saglam
Hasan Saglam - 8 ay Önce

Feyza hanım tam da beni anlatmışsınız. Yazının büyük bir bölümünde kendimi buldum. Felsefem şu, Hayatım çok as keşke demeye çalışıyorum. Kaleminize sağlık

Dr.ömer ŞİMŞEK
Dr.ömer ŞİMŞEK - 8 ay Önce

Olay budur. Nokta.

banner4