Herkesin bedeli ödenmiş bir hikayesi vardır

Bundan 20 sene önceydi.Kayseri-Giresun seferini  yapacak olan  otobüste koltuğuma oturup  bir yandan  memleketime kavuşmanın heyecanını taşırken bir yandan da acaba yanıma nasıl biri oturacak diye merak içerisinde bekliyordum. Her yeni seyahatte kısa süreli  arkadaşlıklar kurarız bir çoğumuz. Herkesle dialoğa açık olan ve sohbet etmeyi çok seven biriyseniz benim gibi yanınızdaki koltuğun sahibi çok önemlidir.  Acaba ağzını bıçak açmayan birinin miydi yanımdaki koltuk, yoksa gövdesi ile koltuğumu  işgal edecek kadar  şişman birinin miydi ? Yol boyunca ter kokusuna maruz kalmak zorunda bile kalabilirdim. Ben böyle stres ve karmaşık duygular içerisinde yanımdaki koltuğun sahibi beklerken tonton mu tonton yaşlı bir teyzenin 11 numaralı koltuğu sormasıyla kendime geliverdim.

Sırf uçak korkum yüzünden bindiğim otobüste akranım olmayan biriyle nasıl geçecek 12 saatlik seyahat diye düşünürken İnşallah sohbeti iyidir bu yaşlı teyzenin diye içimden dua ediyordum.

Yanıma oturan Artin’li  Meryem teyze kendinden 5 yaş büyük olan teyze kızının cenazesine katılmak için Rize’ye gidiyordu. Sevgi dolu müşfik bakışlarının ardında gizli bir hüzün saklıydı sanki bu tatlı teyzenin.

Seyahatimiz ve arkadaşlığımız çoktan başlamıştı .İki yolcu arasında kurulan bu sıcak bağ sayesinde hazırlanan  yolluklar bölüşülüyor sohbet koyulaşıyordu.

İşte Meryem teyzenin o romanlara konu olacak hikayesi.  

Artvin’in sayılı zenginlerindenmiş Meryem teyzenin babası. Otelleri,mağazaları,evleri ,bağları bahçeleriyle adından söz ettiren bir babanın kızıymış Meryem teyze.Yaşadığı  zengin hayattan ve saltanattan nasıl bir sefalete sürüklendiğini anlatırken gözleri doluyordu bu asırlık çınarın.Çocukluğu,gençliği ,evlilik hikayesini  merakla dinlerken yolculuğun  8 saatinin nasıl geride kaldığını anlayamamıştım doğrusu.

‘’Ah yavrum sen sen ol kimselere güvenme sakın ve mutlu olmak istiyorsan evleneceğin kişiyi kendin seç ‘’ derken kocası  Dursun beyle nasıl evlenmek zorunda kaldığını da  anlatmaya başladı.

Her okul çıkışında babasının oteline uğrarmış genç ve güzel Meryem . Otelde çalışan kadınlardan biri zengin aile kızı Meryem’i  akrabası olan Dursun’a kaçırıp fakir olan Dursun’ un hayatını kurtarmak istemiş.Planını yapan kadın bir akşam  Meryem’in  babasından köy düğününe kızı da götürmek için izin almış. Düğüne götürüldüğünü zannederken aslında Rize’ye Dursun’a kaçırıldığını çok geç anlamış Meryem.

Maden ocaklarında çalışan Dursun hem çok fakir hem üvey anne tarafından eziyet gördüğü için evden kaçarak hayat mücadelesi veren sevgisiz büyümüş bir gençmiş.Sevmeyi  hiç bilmeyen bu fakir gençle evlenmek zorunda kalmış Meryem. Nikah sonrası otel çalışanı bu evliliği kabul ettirmek için Meryem’in babasına götürmüş gençleri. Ama umduğu gibi olmamış hiçbir şey. Meryem’in babası Meryem’i evlatlıktan reddetmiş ve beş kuruşsuz bırakıvermiş her ikisini de.

Böylece zenginlik içinde yaşayan genç kız öyle acınası bir hayata mahkum olmuş ki ; tencerede pişirip kapağında yemek yemişler , yere serdikleri kilimi gece yorgan diye üstlerine almışlar. Sevgi yoksunu kocasından yediği dayaklar ve fakirlik içinde büyütülen  3 evlat ile geçen yorgun yıllar.

Çocukları büyüdükten sonra affetmiş babası torunlarına ve kızına destek olmuş ara sıra  ama geçmişin yaralarını yüreğinde hep taşımış Meryem.

Yaptığı sevgisiz evliliğin ağır bedelini hayatı boyunca  ödemişti Meryem teyze. Artık kocası yoktu vefat etmişti ama geride yediği dayaklardan kaynaklı  menenjit hastası bir kadın bırakmıştı. Gözlerine kim  baksa bu hayatta ne bedeller ödemiş olduğunu görebilirdi  bu yaşlı teyzenin.

Yolculuk bitip Meryem teyzeden ayrılmıştım. Ve artık bazı kazanımları elde etmek için bedel ödemek yerine bu bedelleri ödemiş kişilerin hayatından ders almamız gerektiğini biliyordum. Mutsuzluğu da , yokluğu da tadıp  hatalar yaparak pişmanlıklardan ders alarak türlü zorluklarla baş edilmesi gereken bir yolculuktu HAYAT. Ve kimse dizlerini kanatmadan inşa etmemişti HAYATINI.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emine Demirkol
Emine Demirkol - 3 hafta Önce

Yaaaa aynen öyle Rabbım her zaman karşımıza iyileri çıkarsın inşAllah

Meryem
Meryem - 3 hafta Önce

Allah herkesi iyilerle karşılaştır sin hepimize hayırlısını kolay yoldan versin inşAllah

banner4