KOCASİNAN’IN DOMATES EFSANESİ, BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

Kocasinan Belediyesi, pandemi nedeniyle ara verdiği organik domates fidesi dağıtım etkinliğini, bu yıl gerçekleştirdi.

KOCASİNAN’IN DOMATES EFSANESİ, BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın da bizzat katılıp vatandaşlarla sohbet ettiği etkinlikte üç ayrı noktada eş zamanlı olarak 11 bin paket olmak üzere toplam 500 bin kök organik domates fidesi dağıtıldı. Vatandaşların domates fidelerinden elde edilecek ürünleri sağlıklı günlerde tüketmeleri temennisinde bulunan Başkan Çolakbayrakdar, pandemi sürecinde tarımın ne kadar önemli ve değerli olduğunun ortaya çıktığını belirterek, yerli tohumlardan yetişen ürünlerin hem toplumun hem de gelecek nesillerin sağlığını koruma açısından çok değerli olduğunu söyledi.

Domates dağıtım etkinliğinde vatandaşlarla keyifli diyaloglar gerçekleştiren Başkan Çolakbayrakdar, onlarla yakından ilgilendi. Vatandaşların domates fidelerinden elde edilecek ürünleri sağlıklı günlerde tüketmeleri temennisinde bulunan Başkan Çolakbayrakdar, domates fidelerini; genetiği değiştirilmemiş, organik sebze, meyve üretimini ve tüketimini yaygınlaştırmak amacıyla dağıttıklarını ifade etti.

Domates fidesinin Kocasinan Belediyesi ile özdeşleştiğini belirten Başkan Çolakbayrakdar, “Kocasinan Belediyesi olarak düzenlediğimiz geleneksel domates fidesi etkinliğini, geçen yıl pandemi nedeniyle dağıtamadık. Bu sene yeniden başlamış olan dağıtım etkinliğine vatandaşlarımızın her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun ilgi gösterdi. Bu domates fidelerini dağıtmamızın en önemli nedeni, vatandaşlarımızın sağlığıdır. Vatandaşlarımızın sağlıklı besine ve sağlıklı ürüne kolay ulaşabilmeleri adına üretilen yerli tohum fidelerinin özelliği, hibrit olmamaları ve yeniden tohumlanabilmeleridir. Bu organizasyon, Kayseri’de yöresel adıyla ‘Karahıdır’ olarak bilinen yerli tohumları yaygınlaştırmak amacıyla yapmış olduğumuz bir etkinliktir. Tabi geçtiğimiz malum süreç, gıdanın ne kadar önemli olduğu ve ‘Kendi kendine yetebilen bir şehir olmanın’ önemini gösterdi. Bu noktada bizim domates fidesi dağıtımının ne kadar değerli ve önemli olduğunu ortaya çıktı. Bununla birlikte doğal yaşamı özendirmek de bunun bir parçasıdır. Çünkü vatandaşlar bu domates fidelerini kendi bağ ve bahçelerine ekerek, kendi ürünlerini kendileri yetiştiriyorlar. Hemşehrilerimin aldığı fidelerden yetişecek domatesleri sağlıklı ve iyi günlerde tüketmelerini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar ise domates fidelerinin verimli ve bereketli olduğunu belirterek, Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’a teşekkür etti.

Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle etkinliğe ilgi gösteren vatandaşlar, Kocasinan Belediyesi hizmet binası önündeki Mimarsinan Parkı ile Beyazşehir Kırlangıç Parkı ve Ziyagökalp Merkez Parkı'nda sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu. Hizmet binasının önünde 2 ayrı çadırın kurulduğu domates fidesinin dağıtımı, bir saatte tamamlandı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte 11 bin paket olmak üzere toplam 500 bin organik domates fidesi dağıtıldı. Fidelerden alabilmek için birbiri ile yarışan vatandaşların gösterdiği çaba renkli görüntüler oluşturdu. Yoğun kalabalığa rağmen herhangi bir sorunun yaşanmadığı, profesyonelce gerçekleştirilen etkinlikte, fideleri alan vatandaşların memnuniyetleri ifadelerine de yansıdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4