KARAÖZ: “AİLE DİZİMİ, EN DERİN VE EN GÜÇLÜ UYGULAMALARDAN BİRİDİR”

Aile dizimi uygulayıcısı ve aile danışmanı Eda Karaöz; “Yaklaşık 15 yıldır bu alanla yakından ilgileniyorum. En derin şifayı bulduğum alan da bu alan olduğundan burada kaldım.” dedi.

KARAÖZ: “AİLE DİZİMİ, EN DERİN VE EN GÜÇLÜ UYGULAMALARDAN BİRİDİR”

Değişim ve dönüşümün hayat boyu gerçekleşen bir süreç olduğunu belirten Karaöz; “Bu değişim, dönüşümün ama en önemlisi de “Kabul” sürecinin yaşam yolunda yürüdüğümüz sürece devam ettiğine inanıyorum. Yolda adım atmaya devam ettikçe de “Kabul” vermemiz gereken yanlarımız görünür oluyor. Duran bir sürecin değil akan bir sürecin içindeyiz. Bu akış da bence hep değişime gebe. İhtiyaçlarımızı belirleme ve sıralama meselesi ise oldukça kritik bir nokta. Birçok kez kendi ihtiyaçlarımızı dahi manipule etme durumuna düşebiliyoruz. Zihin yerine kalpten gelen sesle yapılan sıralama çok daha iyileştirici. Ben buna tanık oldum.” şeklinde konuştu.

“AİLE DİZİMİNDEN HERKES YARARLANABİLİR”

Aile dizimi hakkında bilgiler veren Karaöz; “Aile Dizimi, basit ifadeyle kişinin yaşamını çocukluğunda ve kendi yaşamın gerisinde, atalarının yaşantıları ve yapıp ettikleriyle yaratılmış gizli bir yaşam senaryosununa göre sürdürdüğü kabulüne dayanan bir uygulamadır. Sistem, “Bu senaryo görüldüğünde ve kişi bu senaryonun bilincin vardığında değiştirilebilir.” inancından yürür. İlişkiler, bağımlılıklar, iş, para, psikosomatik hastalıklar, yaşamı anlamsız bulma gibi yaşamınızı zora sokan her türlü konu Aile Dizimi uygulamasının çalışma alanına girer. Annesi ve babası olan her birey aile diziminden yararlanabilir. Bu cümle ‘Aile diziminden herkes yararlanabilir.’ demenin başka bir yolu” diye konuştu.

Aile diziminin çok hızlı yanıt veren bir uygulama olduğunu ifade eden Karaöz; “Danışana kontrolü bıraktığı/bırakmak zorunda kaldığı bir yerden temsilciler aracılığı ile kendi yaşam senaryosunu izleme fırsatı sunması ise bu hızı açıklayabilen en önemli faktördür. Kişinin yaşamını yöneten inançları oluşturan yaşantıları izleme olanağı sunması ise bence eşi benzeri olmayan bir ayrıcalık. Şunu eklemezsem eksik kalır bu yanıt: Aile dizimi uygulaması, bugüne kadar ortaya çıkmış en derin ve en güçlü terapilerden biridir.” dedi.

Aile dizimi uygulayıcısı ve aile danışmanı Eda Karaöz sözlerine şöyle devam etti:

“AİLE DİZİMİNE GELİRKEN NELER YAPILMALI?”

“Bir sorun belirleyerek gelmek bize alanda çözüme gitme konusunda destek sağlar tabii. Ve en önemlisi de danışanı ‘Beni yaşamda zorlayan ne?’ hakkında bir sorgulama sürecine iter. Ama burada şunu eklemeliyim ki alana geldiğinizde belirlediğiniz sorunun değişme ihtimaline de açık olmak gerekir.

Ailenizde yaşanan zorlayıcı durumları öğrenmenizi önermekle birlikte bunu şart olarak görmediğimi de belirtmek isterim. Kalbinizi açarak gelmeniz benim için yeterli bir hazır olma halidir.

Ailede yaşanmış olan kürtaj, erken ölüm, kaza, cinayet, intihar, ölü doğum, ensest, evlet edinme, evlatlık verilme, taciz, göç, iflas, eşcinsellik gibi derin duygukar yaratan her türlü yaşantı sistemde önemlidir.

“DIŞLANMA NEDİR?”

“Bert Hellinger, deneyimlerinin ardından çok şaşırtıcı bir şey ortaya koydu yıllar önce. Ailenin yeni bir üyesi yani bir çocuk, ailenin önceden gelen bir üyesiyle özdeşleşir yani onu tanımasa dahi onun kopyasıymış gibi yaşar, onun duygularını taşır.Başka bir deyişle onun yaşamını oynar. Bu şaşırtıcı gerçeğin arkasındaki giz ‘Dışlanma’dır. Aile sisteminizde sözü edilmeyen, adı geçmeyen, unutulmuş, zamansız ölmüş, hak ettiği yer esirgenmiş, yaptıkları onaylanmamış, yapıp ettikleri yüzünden aile sevgisinden mahrum bırakılmış kişilere ‘Dışlanmış Birey’ deriz. Öncelikle önerim, ailelerinde yukarıda söz ettiğim durumda kalmış bir aile üyesi var mı diye bakmak olur tabii. Ardından da dışlanmış hissetmelerine sebep olan duygu kendilerine mi ait yoksa bir aile üyesiyle özdeşleşti ve onun duygularını taşıyarak onu mu yaşatıyor diye bakmak için bir dizime katılmalarını öneririm.”

“AİLE DİZİMİNDEN SONRA SONUÇ ALMA”

“Dizimde, uygulayıcının yardımıyla etkisi altında olduğunuz güçlü bir senaryoyu fark edersiniz, yaşamınızda bugün size zorlayan şeyin (ilişkilerinizin kısa sürmesinin, bir partner edinemeyişinizin, mutlu yaşam sürmenizi engelleyen şeylerin) farkına varırsınız ve sorunu kaynağını ilk elden görürsünüz. Böylece çözüme götüren bir hareket dizim esnasında başlar. Svagito der ki: “Seansın, danışan üzerinde bıraktığı iz, bilinçaltının derinliklerinde sesssizce etkisini gösterir.” Bu bağlamda danışanın, seans sonrası yapması gereken bir çalışma yoktur. Dizimden sonra kişi, kazandığı yeni anlayışla yaşamında bir takım düzenlemeler yapma ihtiyacı duyabilir pek tabi. Aslında iyileşme, bir kararla değil derinden gelen bir anlayışla kişiyi ele geçirecektir.”

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2022, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4