BÜYÜKKILIÇ: “KASKİ İLE 3 YILDA 376 MİLYON TL’LİK ALTYAPI YATIRIMI YAPTIK”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından, 2019, 2020 ve 2021 yılları içerisinde Kayseri genelinde gerçekleştirdikleri altyapı yatırımları için toplam 376 milyon harcama yapıldığını söyledi.

BÜYÜKKILIÇ: “KASKİ İLE 3 YILDA 376 MİLYON TL’LİK ALTYAPI YATIRIMI YAPTIK”

Nitelikli kadrosu, son teknoloji cihaz ve araçları ile Kayseri’de içme suyu, kanalizasyon ve atık su arıtma faaliyetlerini gerçekleştiren KASKİ, kentte içme suyu ve kanalizasyon hizmetlerinin kesintiye uğramadan sürmesi için faaliyetlerini aralıksız şekilde sürdürüyor.

KASKİ, YATIRIM HARCAMALARINI ARTTIRDI

Kayseri’deki içme suyu, kanalizasyon ve atık su arıtma hizmetlerini gerçekleştiren KASKİ, altyapı yatırım harcamalarını sürekli arttırarak hizmet kalitesini ve kapsamını genişletti.

Bu kapsamda KASKİ, 2019 yılında 103 milyon TL’lik 490 kilometre,  2020 yılında 106 milyon TL’lik 610 kilometre, 2021’de ise 167 milyon TL’lik 745 kilometre içme suyu ve kanalizasyon hattı imalatı gerçekleştirdi.

ALTYAPIYA İLİŞKİN TÜM ÇALIŞMALAR YAPILDI

Son üç yıl içerisinde KASKİ, ‘depo yapımı ve depo tamir tadilatı, kuyu binaları yapımı, içme suyu sondaj kuyuları açılması, içme suyu şebeke hattı yapımı’ konularını içeren her türlü altyapı çalışmasını etkin bir şekilde gerçekleştirerek içme suyu, kanalizasyon ve Atıksu Arıtma hizmetini aksatmadan sürdürdü.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü, 2019 - 2020 - 2021 yıllarında 17 adet Su Deposu, 40 adet Kuyu Binası, 7 adet Maslak ve 69 adet İçme suyu Sondaj Kuyusu yatırımları yaparken, 68 adet su deposu tamir tadilatı ve kuyu binası tamir tadilatı yaptı. Bu hizmetlere toplam 17 milyon 562 bin TL harcama yapıldı.

İnsan ve çevre sağlığını korumak için ise 54 milyon 573 bin TL değerinde 18 adet atık su arıtma tesisinin işletmeye alan KASKİ, 2 milyon 700 Bin TL yatırım bedeli ile toplam 49 adet ‘Alt bölge’ (DMA) çalışması yaparak SCADA sistemine entegre etti. Söz konusu bölgelerden 9 tanesinde basınç kontrolü yapılarak,  şebeke sistemi yüksek basınçtan korunurken, aynı zamanda yeni yapılacak şebeke yatırım maliyeti en minimum seviyeye çekildi. Öte yandan sistemden yüzeye çıkmayan su arızaları tespit edebilir hale getirildi. Bu tespitler sayesinde ise 3 milyon 942 bin metreküp su kaybı önlenerek sisteme kazandırıldı. Aynı zamanda iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadelede de önemli bir yol kat edildi ve 22 milyon 232 Bin 880 TL değerinde su tasarrufu yapıldı.

Başkan Büyükkılıç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Gerçekleştirdiğimiz önemli altyapı yatırımlarla gelecek nesillere daha yaşanabilir yarınlar bırakmak için günübirlik değil, uzun vadeli planlar yapmaya gayret ediyoruz. Merkez ve ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın içme suyuna kolay ulaşmaları için gece gündüz demeden hizmetlerimizi sürdürüyoruz. KASKİ’mizin gelecek nesillere yönelik yaptığı dev yatırımlarla Kayseri’miz altyapıda her zaman örnek gösterilen kentler arasında yer almayı başarmıştır. İnşallah bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4