BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ'TAN 60 MİLYON TL'LİK TARIM VE HAYVANCILIĞA DESTEK MÜJDESİ

Başkan Büyükkılıç, “Anadolu’nun Bereketi Buğday Projesi”nde buğday tohumu dağıttı, bu yıl tarım ve hayvancılığa 60 milyon TL değerinde destek vereceklerini ifade etti.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ'TAN 60 MİLYON TL'LİK TARIM VE HAYVANCILIĞA DESTEK MÜJDESİ

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, 12 ilçede uygulanacak ve yüzde 25’i Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanan toplam 1085 ton yazlık ekmeklik buğday tohumluğu dağıtım törenine katıldı. Başkan Büyükkılıç, “Bu sene 60 milyon TL tarıma, hayvancılığa destek konusunda çalışma yapıyoruz” dedi.

“Anadolu’nun Bereketi Buğday Projesi” kapsamında 12 ilçede uygulanacak olan ve yüzde 50’si Tarım ve Orman Bakanlığı, yüzde 25’i Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve yüzde 25’i çiftçiler tarafından karşılanan 885 ton Ceyhan-99 çeşidi ve 200 ton Kayra çeşidi olmak üzere toplam 1085 ton yazlık ekmeklik buğday tohumluğu dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarım İl Müdürlüğü’nde gerçekleşen törene Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın yanı sıra Genel Sekreter Yardımcısı Bayar Özsoy, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Duran Safrantı ve çiftçiler katıldı.

Başkan Büyükkılıç, törende yaptığı konuşmada, “Turizm ve sularımızın temini açısından kentin markası olan güzel Erciyes’imizin eteğindeki Kayseri havzasındaki kardeşlerimizin tarım ve hayvancılık konusunda yaptıkları bizim için çok önem arz etmektedir. Pandemi sürecinde gördük ki kendi kendimize yetmemiz lazım” dedi.

BÜYÜKKILIÇ’TAN “TARIM VE HAYVANCILIK” TALİMATI

Endüstrinin, ticaretin, turizmin, sağlığın yanında tarım ve hayvancılığı olmazsa olmaz olarak gördüklerini ifade eden Büyükkılıç, “Bunun için talimatım, her sene daha fazla olmak üzere, tarımla ilgili ne yapılması gerekiyorsa gerek odalarımızla, gerek birliklerimizle, il müdürlüğümüzle projelendirin, mutlaka bizim işimize yarar, dişimize dokunur, çiftçimize, üreticimize faydası olacak, dolayısıyla hem şehre hem ülkeye katkısı olacak yatırımlara vesile olup, katkı sağlayın diyoruz. Bunu olmazsa olmaz olarak görüyoruz. Bu bilinçle birlikte hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında ‘Yeter ki siz üreteceğiz diyerek, bizden isteyin, üzerimize ne düşüyorsa yapacağız’ sözü veren Başkan Büyükkılıç, hayvancılıkla uğraşan besicilere koyun ve koç konusunda gerekli destekleri verdiklerini, bu sene 3 katına çıkardıklarını, ayrıca hayvancılıkla uğraşan vatandaşların su faturalarının yarısının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılaşacağını hatırlattı.

“60 MİLYON TL MALİYETLİ TARIMA, HAYVANCILIĞA DESTEK KONUSUNDA ÇALIŞMA YAPIYORUZ”

Bu sene tarım ve hayvancılığa 60 milyon TL değerinde destek vereceklerini vurgulayan Büyükkılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kayseri’miz 800 bin civarında küçükbaş, 350 bin civarında büyükbaş hayvanıyla sadece sucuğun pastırmanın merkezi değil, hayvancılığın da merkezi olma yönünde gayretini gösteriyor. Beydeğirmeni Projemizde siz ne diyorsanız yaptık, fiyatları aşağı çekin dediniz, çektik. İnşallah orada gayretlerimizi sürdüreceğimizi buradan paylaşmak istiyorum. Orada biliyorsunuz biyogazdan enerji üretmek suretiyle ülkemize enerji konusunda destek olma yönünde gayret gösteriyor, çevreci bir anlayış ile şehrimize en büyük katkılarda bulunmaya çalışıyoruz. Hatırlanacağı üzere geçen sene 11 traktör dağıtmıştık. Bu sene 60 milyon TL maliyetli tarıma, hayvancılığa destek konusunda çalışma yapıyoruz. İhtiyaç varsa yine yaparız, Allah’a şükürler olsun sizlerin belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi olarak, 30 büyükşehir belediyesi arasında yatırıma en çok pay ayıran şehir Kayseri’dir. Kayseri’ye de bu yakışır.”

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA VE TÜM EKİP ARKADAŞLARINA TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM”

Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin de, Başkan Büyükkılıç’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Bu proje ile Büyükşehir Belediyemizin katkıları da eklenerek, yazlık buğday tohum dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız. Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etmek istiyorum. Büyükşehir Belediyemizden buğday ile ilgili destek istiyoruz, bize gereken desteği veriyorlar. Bununla birlikte TÜRKVET’e kayıtlı olan üreticilerimizin su ihtiyaçlarının yüzde 50’si Büyükşehir Belediyemiz tarafından karşılanıyor. Beraberinde Büyükşehir Belediyemizin hem yem bitkileri hem de baklagil tohumu dağıtımında ciddi destekler vereceğine inancımız tamdır. Tek bir kurum gibi hep birlikte çalışıyoruz” diye konuştu.

Kayseri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Kocasinan Ziraat Odası Başkanı Abdulkadir Güneş ise Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç’ın bu projelere sürekli destek olduğunu belirterek, teşekkür etti. Güneş, “Değerli başkanım, birlikte olursak, sizin önderliğinizde, devletimizin Tarım Bakanlığı’mızın yapmış olduğu projelerde çiftçilerimizin bundan mutlu olur, biz üretmeye devam edeceğiz, yeter ki hep birlikte el ele vererek, birlik olalım” dedi.

Proje kapsamında dağıtımı yapılan tohumlarla 950 çiftçiye yaklaşık 50 bin dekar alanda üretim yapması imkânı sağlanırken, ekimi yapılan alanlardan yaklaşık 12 bin 500 ton ürün elde edilmesi planlanıyor.

Program sonunda Başkan Büyükkılıç, beraberindekiler ile birlikte Tarım İl Müdürlüğü’nün yanında bulunan doğal süt ve süt ürünlerinin satıldığı Birlik Tarım Marketi gezdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4