BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “KASKİ’MİZDEN EKONOMİYE 16 MİLYON 786 BİN TL DEĞERİNDE KATKI”

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) bünyesinde hizmet veren, Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında 16 milyon 786 bin TL değerinde elektrik üretildiğini kaydetti.

BAŞKAN BÜYÜKKILIÇ: “KASKİ’MİZDEN EKONOMİYE 16 MİLYON 786 BİN TL DEĞERİNDE KATKI”

Evsel atık suların arıtılarak alıcı ortamın kirlenmesini önlemek amacıyla kurulan KASKİ Genel Müdürlüğü Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında da ekonomiye dev destek sağlandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ’nin insan ve çevre sağlığına büyük önem verdiğini, bununla birlikte atık su arıtma tesislerinde birincil çamurun çürütülerek ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlandığına dikkat çekti.

‘HEM ÇEVREYE, HEM EKONOMİYE DESTEK OLUYORUZ”

Başkan Büyükkılıç; Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında arıtılan atık sulardan oluşan birincil çamurun çürütülmesiyle 16 milyon 786 Bin TL değerinde elektrik üretildiğinin altını çizerek şunları kaydetti:

“Kayseri İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimizde birincil çamurundan 2 milyon 611 Bin 40 metreküp biyogaz üretilmiş, üretilen biyogazın jeneratörlerde yakılması ile de ekonomik değeri 16 milyon 786 bin TL olan 5.100.000 kWh elektrik enerjisi elde edildi. Kentimiz genelindeki tesislerin tamamı tam kapasite ile en iyi şekilde çalıştırılıyor. KASKİ’miz şehrin içme suyu ihtiyacının en kaliteli şekilde karşılarken, kirli suları da çevreye zarar vermeden arıtıyor. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir çevre bırakmak için böyle tesislerin sayısını artırmak için yatırımlarımız devam edecek.”

Öte yandan KASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde işletmesi yapılan 31 adet konvansiyonel ve 49 adet Doğal Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2022 yılında 68 milyon 457 bin 136 metreküp atık su arıtıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4