AHİLİK HAFTASI PROGRAMI BELLİ OLDU

12-18 Eylül 2022 tarihleri arasında kutlanan Ahilik Haftası’nın kutlama programı belli oldu. Kayseri’de bir dizi etkinliklerle kutlanacak olan Ahilik Haftası yine dolu dolu geçecek. Öte yandan, Ahilik Haftası her yıl kentin farklı bir ilçesinde kutlanırken, bu yıl kutlamaların yapılacağı ilçenin adı Bünyan oldu.

AHİLİK HAFTASI PROGRAMI BELLİ OLDU

Eylül ayının başlamasıyla birlikte Ahilik Haftası da yaklaşıyor. 12 – 18 Eylül 2022 tarihleri Ahilik Haftası olarak kutlanıyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Şeyhi Odakır, yaklaşan hafta öncesinde kutlama programının netleştiğini söyledi. Başkan Şeyhi Odakır, Ahilik Haftası’nın bir dizi etkinlik ve programlarla geçeceğini belirterek, “Ahi ahlakıyla ahlaklanan Kayserimize, esnaf ve sanatkarlarımıza yakışır bir şekilde haftamızı kutlayacağız. Hazırlıklarımız tamam. Hemşehrilerimizin de bu özel haftada katılımlarını bekleriz. Ahilik Haftası boyunca yapılacak etkinliklerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Ahilik Haftası kutlama programı ise şöyle:

AHİLİK KUTLAMA HEYETİ’NDEN ZİYARETLER

12 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 09.15’te Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulacak ve saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunacak. Saat 09.30’da Ahilik Kutlama Heyeti Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’i makamında ziyaret edecek. Valilikte gerçekleşecek olan ziyaretin ardından heyet, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ı da makamında ziyaret ederek bilgilendirmelerde bulunacak.

İLİN AHİSİ, İLİN KALFASI VE İLİN ÇIRAĞI’NA ÖDÜLLERİ VERİLECEK

Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ziyaretlerinin ardından program saat 10.30’da Ahi Evran Zaviyesi Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi yanında devam edecek. Buradaki programda katılımcılar mehteran konseri dinleyecek, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunacak. Program, protokol üyelerinin konuşmalarıyla devam edecek ve İlin Ahisi, İlin Kalfası ve İlin Çırağı seçilen isimlere ödülleri verilecek. Ödüllerin sahiplerini bulmasının devamında meslek odalarınca seçilen Ahilere kaftan giydirilecek ve ödülleri verilecek. Kaftan giydirme ve ödül takdimi merasimlerinin ardından buradaki program, şed kuşatma töreni ve Ahi Pilavı ile Ahi Helvası’nın ikramıyla son bulacak.

Günün son etkinliği saat 13.30’da Ayşe Baldöktü Mesleki ve Eğitim Merkezi öğrencilerine Ahi Pilavı’nın ikram edilmesi olacak.

EN GÜZEL VİTRİNLER YARIŞMASI

14 Eylül 2022 Çarşamba günü öğleden sonra En Güzel Vitrin yarışmasında dereceye giren esnaflar için ödül töreni gerçekleştirilecek.

BÜNYAN’DA DA KUTLAMALAR YAPILACAK

Her yıl farklı bir ilçede de düzenlenen Ahilik Haftası kutlamaları bu yıl Bünyan’da yapılacak. Ahilik Haftası kutlama programı 15 Eylül 2022 Perşembe günü saat 14.00’te Bünyan’da devam edecek. Bünyan Sultanhanı Mahallesi Sultanhanı içinde gerçekleşecek olan programda katılımcılara mehteran konseri birbirinden güzel parçaları sunacak. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından program protokol üyelerinin konuşmalarıyla devam edecek. Konuşmaların ardından şed kuşatma gösterisi sahnelenecek ve etkinliğe katılanlara Ahi Pilavı ile Ahi Helvası’nın ikram edilecek.

HUTBEDE “AHİLİK” KONUSU İŞLENECEK

16 Eylül 2022 Cuma günü Ahilik Haftası kutlama programının son günü olacak. Bugün saat 12.00’da tarihi Hunat Camii’nde Cuma namazı öncesinde Ahilik konusunda vaaz verilecek ve hutbede Ahilik konusu işlenecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner4